    Diotec Semiconductor DIF120SIC022
    Part No.:
    DIF120SIC022
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-247-4
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDIF120SIC022.pdf
    Description:
    SIC MOSFET, TO-247-4L, N, 120A,
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-4
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    1200 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    120A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    22.3mOhm @ 75A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 23.5mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    269 nC @ 18 V
    Vgs (Max):
    +18V, -4V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    4817 pF @ 1000 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    340W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order DIF120SIC022 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DIF120SIC022 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DIF120SIC022?
    Image DIF120SIC022-AQ DIF120SIC022
    Part Number DIF120SIC022-AQ DIF120SIC022
    Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
    Series - -
    Package/Case TO-247-4 TO-247-4
    Packaging Tube Tube
    Product Status Active Active
    FET Type N-Channel N-Channel
    Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor) SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 1200 V 1200 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 120A (Tc) 120A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V 18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 22.3mOhm @ 75A, 18V 22.3mOhm @ 75A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 23.5mA 4V @ 23.5mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 269 nC @ 18 V 269 nC @ 18 V
    Vgs (Max) +18V, -4V +18V, -4V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4817 pF @ 1000 V 4817 pF @ 1000 V
    FET Feature - -
    Power Dissipation (Max) 340W (Tc) 340W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) -55°C ~ 175°C (TJ)