    Diotec Semiconductor DIF065SIC020
    Part No.:
    DIF065SIC020
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-247-4
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDIF065SIC020.pdf
    Description:
    SIC MOSFET, TO-247-4L, N, 150A,
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-247-4
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    650 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    150A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    20mOhm @ 75A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 22mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    236 nC @ 20 V
    Vgs (Max):
    +18V, -5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    7169 pF @ 400 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    550W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 175°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order DIF065SIC020 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DIF065SIC020 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DIF065SIC020?
    Image DIF065SIC020
    Part Number DIF065SIC020
    Manufacturer Diotec Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-247-4
    Packaging Tube
    Product Status Active
    FET Type N-Channel
    Technology SiC (Silicon Carbide Junction Transistor)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 150A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 75A, 18V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 22mA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 236 nC @ 20 V
    Vgs (Max) +18V, -5V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 7169 pF @ 400 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 550W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)