    Diotec Semiconductor DI2A2N100D1K
    Part No.:
    DI2A2N100D1K
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDI2A2N100D1K.pdf
    Description:
    MOSFET, DPAK, N-CH, 1000V, 2.2A
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    1000 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    2.2A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    6.8Ohm @ 1.5A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    4V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    25 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    ±25V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    510 pF @ 25 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    30W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252 (DPAK)
    Datasheet:
    1. How to order DI2A2N100D1K on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DI2A2N100D1K price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DI2A2N100D1K?
    Image DI2A2N100D1K
    Part Number DI2A2N100D1K
    Manufacturer Diotec Semiconductor
    Series -
    Package/Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    FET Type N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 1000 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.2A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 6.8Ohm @ 1.5A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 25 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±25V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 510 pF @ 25 V
    FET Feature -
    Power Dissipation (Max) 30W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)