    Diotec Semiconductor DI050N06D1-Q
    Part No.:
    DI050N06D1-Q
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
    Description:
    MOSFET, DPAK, N, 60V, 50A
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    FET Type:
    N-Channel
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    65 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    50A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    4.5V, 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    11mOhm @ 10A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    2.5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    14 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    ±20V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    825 pF @ 30 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    42W (Tc)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-252-3, DPak
    1. How to order DI050N06D1-Q on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DI050N06D1-Q price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DI050N06D1-Q?
    Image DI050N06D1-AQ DI050N06D1 DI050N06D1-Q
    Part Number DI050N06D1-AQ DI050N06D1 DI050N06D1-Q
    Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
    Series - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    FET Type N-Channel N-Channel N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 65 V 65 V 65 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 50A (Tc) 50A (Tc) 50A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 11mOhm @ 10A, 10V 11mOhm @ 10A, 10V 11mOhm @ 10A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA 2.5V @ 250µA 2.5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 10 V 14 nC @ 10 V 14 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 825 pF @ 30 V 825 pF @ 30 V 825 pF @ 30 V
    FET Feature - - -
    Power Dissipation (Max) 42W (Tc) 42W (Tc) 42W (Tc)
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ) -55°C ~ 150°C (TJ)