    Diotec Semiconductor BAS70-04W-AQ
    Part No.:
    BAS70-04W-AQ
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    SC-70, SOT-323
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBAS70-04W-AQ.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOTT 70V 70MA SOT323
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    SC-70, SOT-323
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Series Connection
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    70 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    70mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    1 V @ 15 mA
    Speed:
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr):
    5 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 50 V
    Operating Temperature - Junction:
    -55°C ~ 150°C
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-323
    Datasheet:
    1. How to order BAS70-04W-AQ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BAS70-04W-AQ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BAS70-04W-AQ?
    Image BAS70-05 BAS70-04 BAS70-06 BAS70-04W-AQ BAS70-04W
    Part Number BAS70-05 BAS70-04 BAS70-06 BAS70-04W-AQ BAS70-04W
    Series - - - - -
    Package/Case SC-70, SOT-323 SC-70, SOT-323 SC-70, SOT-323 SC-70, SOT-323 SC-70, SOT-323
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Technology Schottky Schottky Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 70 V 70 V 70 V 70 V 70 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 70mA 70mA 70mA 70mA 70mA
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1 V @ 15 mA 1 V @ 15 mA 1 V @ 15 mA 1 V @ 15 mA 1 V @ 15 mA
    Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
    Reverse Recovery Time (trr) 5 ns 5 ns 5 ns 5 ns 5 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 50 V 100 nA @ 50 V 100 nA @ 50 V 100 nA @ 50 V 100 nA @ 50 V