    Diotec Semiconductor 2BZX84C12-AQ
    Part No.:
    2BZX84C12-AQ
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Category:
    Zener Diode Arrays
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED2BZX84C12-AQ.pdf
    Description:
    ZENER SOT-23 12V 0.3W 5%
    Manufacturer:
    Diotec Semiconductor
    Series:
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Configuration:
    1 Pair Common Anode
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    12 V
    Tolerance:
    ±5%
    Power - Max:
    300 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    25 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 8 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    Operating Temperature:
    -50°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-3 (TO-236)
    Datasheet:
    1. How to order 2BZX84C12-AQ on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 2BZX84C12-AQ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 2BZX84C12-AQ?
    Image 2BZX84C12 2BZX84C12-AQ
    Part Number 2BZX84C12 2BZX84C12-AQ
    Manufacturer Diotec Semiconductor Diotec Semiconductor
    Series - -
    Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging Bulk Bulk
    Product Status Active Active
    Configuration 1 Pair Common Anode 1 Pair Common Anode
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V 12 V
    Tolerance ±5% ±5%
    Power - Max 300 mW 300 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms 25 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V
    Operating Temperature -50°C ~ 150°C (TJ) -50°C ~ 150°C (TJ)