    Diodes Incorporated ZXT12N50DXTC
    Part No.:
    ZXT12N50DXTC
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Bipolar Transistor Arrays
    Package:
    8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDZXT12N50DXTC.pdf
    Description:
    TRANS 2NPN DUAL 50V 3A 8-MSOP
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Transistor Type:
    2 NPN (Dual)
    Current - Collector (Ic) (Max):
    3A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
    50V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:
    250mV @ 50mA, 3A
    Current - Collector Cutoff (Max):
    100nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:
    300 @ 1A, 2V
    Power - Max:
    1.04W
    Frequency - Transition:
    132MHz
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    8-MSOP
    Datasheet:
    1. How to order ZXT12N50DXTC on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ZXT12N50DXTC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ZXT12N50DXTC?
    Image ZXT12N50DXTC
    Part Number ZXT12N50DXTC
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Transistor Type 2 NPN (Dual)
    Current - Collector (Ic) (Max) 3A
    Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) 50V
    Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic 250mV @ 50mA, 3A
    Current - Collector Cutoff (Max) 100nA
    DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce 300 @ 1A, 2V
    Power - Max 1.04W
    Frequency - Transition 132MHz
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)