    Diodes Incorporated ZXMS6006DGTA
    Part No.:
    ZXMS6006DGTA
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Power Distribution Switches, Load Drivers
    Package:
    TO-261-4, TO-261AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDZXMS6006DGTA.pdf
    Description:
    IC PWR DRIVER N-CHAN 1:1 SOT223
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Series:
    INTELLIFET®
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Switch Type:
    General Purpose
    Number of Outputs:
    1
    Ratio - Input:Output:
    1:1
    Output Configuration:
    Low Side
    Output Type:
    N-Channel
    Interface:
    On/Off
    Voltage - Load:
    60V (Max)
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd):
    3.3V, 5V
    Current - Output (Max):
    2.8A
    Rds On (Typ):
    75mOhm
    Input Type:
    Non-Inverting
    Features:
    Auto Restart
    Fault Protection:
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-223-3
    Datasheet:
    1. How to order ZXMS6006DGTA on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the ZXMS6006DGTA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of ZXMS6006DGTA?
    Image ZXMS6006DGTA
    Part Number ZXMS6006DGTA
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Package/Case TO-261-4, TO-261AA
    Series INTELLIFET®
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Switch Type General Purpose
    Number of Outputs 1
    Ratio - Input:Output 1:1
    Output Configuration Low Side
    Output Type N-Channel
    Interface On/Off
    Voltage - Load 60V (Max)
    Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3.3V, 5V
    Current - Output (Max) 2.8A
    Rds On (Typ) 75mOhm
    Input Type Non-Inverting
    Features Auto Restart
    Fault Protection Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)