    Diodes Incorporated SDM40E20LA-7
    Part No.:
    SDM40E20LA-7
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSDM40E20LA-7.pdf
    Description:
    DIODE ARR SCHOT 20V 400MA SOT233
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Anode
    Technology:
    Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    20 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    400mA (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    310 mV @ 100 mA
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    250 µA @ 20 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 125°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-3
    Datasheet:
    1. How to order SDM40E20LA-7 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SDM40E20LA-7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SDM40E20LA-7?
    Image SDM40E20LA-7 SDM40E20LAQ-7 SDM40E20LA-7-2477
    Part Number SDM40E20LA-7 SDM40E20LAQ-7 SDM40E20LA-7-2477
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - - -
    Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Anode 1 Pair Common Anode 1 Pair Common Anode
    Technology Schottky Schottky Schottky
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 20 V 20 V 20 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 400mA (DC) 400mA (DC) 400mA (DC)
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 310 mV @ 100 mA 310 mV @ 100 mA 310 mV @ 100 mA
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 250 µA @ 20 V 250 µA @ 20 V 250 µA @ 20 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C -65°C ~ 125°C