    Diodes Incorporated SBR40U45CT-G
    Part No.:
    SBR40U45CT-G
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSBR40U45CT-G.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SBR 45V 20A TO-220-3
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    520 mV @ 20 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    600 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order SBR40U45CT-G on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SBR40U45CT-G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBR40U45CT-G?
    Image SBR40U45CT SBR40U45CT-G SBR40U45CT-2223 SBR40U45CT-G-2223
    Part Number SBR40U45CT SBR40U45CT-G SBR40U45CT-2223 SBR40U45CT-G-2223
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - - - -
    Package/Case TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3 TO-220-3
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 45 V 45 V 45 V 45 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A 20A 20A 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 520 mV @ 20 A 520 mV @ 20 A 520 mV @ 20 A 520 mV @ 20 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 600 µA @ 45 V 600 µA @ 45 V 600 µA @ 45 V 600 µA @ 45 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C