    Diodes Incorporated SBR40U120CTE
    Part No.:
    SBR40U120CTE
    Package:
    TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSBR40U120CTE.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SBR 120V 20A TO-262
    Package/Case:
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    120 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    860 mV @ 20 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    500 µA @ 120 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Supplier Device Package:
    TO-262
    Datasheet:
    1. How to order SBR40U120CTE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SBR40U120CTE price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBR40U120CTE?
    Image SBR40U120CTE
    Part Number SBR40U120CTE
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series SBR®
    Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
    Technology Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 120 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 20A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 860 mV @ 20 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) -
    Current - Reverse Leakage @ Vr 500 µA @ 120 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C