    Diodes Incorporated SBR30A100CTE
    Part No.:
    SBR30A100CTE
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSBR30A100CTE.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SBR 100V 15A TO-262
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    800 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 175°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-262
    Datasheet:
    1. How to order SBR30A100CTE on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SBR30A100CTE price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBR30A100CTE?
    Image SBR30A100CTE-G SBR30A100CTE
    Part Number SBR30A100CTE-G SBR30A100CTE
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - -
    Package/Case TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA TO-262-3 Long Leads, I2PAK, TO-262AA
    Packaging Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Super Barrier Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 800 mV @ 15 A 800 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C