    Diodes Incorporated SBR30A100CTB
    Part No.:
    SBR30A100CTB
    Package:
    TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSBR30A100CTB.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SBR 100V 15A TO263AB
    Package/Case:
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    850 mV @ 15 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TO-263AB (D2PAK)
    Datasheet:
    1. How to order SBR30A100CTB on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SBR30A100CTB price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBR30A100CTB?
    Image SBR30A100CTB-13 SBR30A100CTB SBR30A100CTB-13-G
    Part Number SBR30A100CTB-13 SBR30A100CTB SBR30A100CTB-13-G
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series SBR® SBR® SBR®
    Packaging Tube Tube Tube
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 15A 15A 15A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 850 mV @ 15 A 850 mV @ 15 A 850 mV @ 15 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C