    Diodes Incorporated SBR20100CTFP
    Part No.:
    SBR20100CTFP
    Package:
    TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSBR20100CTFP.pdf
    Description:
    DIODE ARR SBR 100V 10A ITO220AB
    Package/Case:
    Product Status:
    Active
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    820 mV @ 10 A
    Speed:
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 175°C
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ITO-220AB
    Datasheet:
    1. How to order SBR20100CTFP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SBR20100CTFP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBR20100CTFP?
    Image SBR20100CTFP SBR20100CTFP-G SBR20100CTFP-JT
    Part Number SBR20100CTFP SBR20100CTFP-G SBR20100CTFP-JT
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series SBR® SBR® SBR®
    Packaging Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 100 V 100 V 100 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 10A 10A 10A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820 mV @ 10 A 820 mV @ 10 A 820 mV @ 10 A
    Speed Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V 100 µA @ 100 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C -65°C ~ 175°C