    Diodes Incorporated SBR10200CTFP
    Part No.:
    SBR10200CTFP
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Diode Arrays
    Package:
    TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSBR10200CTFP.pdf
    Description:
    DIODE ARRAY SBR 200V 5A ITO220AB
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    SBR®
    Package/Case:
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Diode Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Technology:
    Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max):
    200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode):
    5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 5 A
    Speed:
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr):
    20 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 µA @ 200 V
    Operating Temperature - Junction:
    -65°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    ITO-220AB
    Datasheet:
    1. How to order SBR10200CTFP on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SBR10200CTFP price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SBR10200CTFP?
    Image SBR10200CTFP SBR10200CTFP-JT SBR10200CTFP-2084
    Part Number SBR10200CTFP SBR10200CTFP-JT SBR10200CTFP-2084
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series SBR® SBR® SBR®
    Packaging Tube Tube Tube
    Product Status Active Active Active
    Diode Configuration 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode 1 Pair Common Cathode
    Technology Super Barrier Super Barrier Super Barrier
    Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 200 V 200 V 200 V
    Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 5A 5A 5A
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 5 A 900 mV @ 5 A 900 mV @ 5 A
    Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
    Reverse Recovery Time (trr) 20 ns 20 ns 20 ns
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 µA @ 200 V 100 µA @ 200 V 100 µA @ 200 V
    Operating Temperature - Junction -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C