    Diodes Incorporated DZ23C18Q-7-F
    Part No.:
    DZ23C18Q-7-F
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Zener Diode Arrays
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Description:
    ZENER DIODE SOT23
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Configuration:
    1 Pair Common Cathode
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    18 V
    Tolerance:
    ±6.38%
    Power - Max:
    300 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    50 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 14 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Automotive
    Qualification:
    AEC-Q101
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-3
    1. How to order DZ23C18Q-7-F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DZ23C18Q-7-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DZ23C18Q-7-F?
    Image DZ23C18Q-7-F
    Part Number DZ23C18Q-7-F
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Configuration 1 Pair Common Cathode
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
    Tolerance ±6.38%
    Power - Max 300 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 50 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 14 V
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)