    Diodes Incorporated DMN3009SFG-7
    Part No.:
    DMN3009SFG-7
    Category:
    FETs, MOSFETs
    Package:
    8-PowerVDFN
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDMN3009SFG-7.pdf
    Description:
    MOSFET N-CH 30V 16A PWRDI3333
    Package/Case:
    8-PowerVDFN
    Active
    FET Type:
    N-Channel
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    30 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    16A (Ta), 45A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On):
    4.5V, 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    5.5mOhm @ 20A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    2.5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    42 nC @ 10 V
    Vgs (Max):
    ±20V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    2000 pF @ 15 V
    FET Feature:
    Power Dissipation (Max):
    900mW (Ta)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    POWERDI3333-8
    Datasheet:
    1. How to order DMN3009SFG-7 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DMN3009SFG-7 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DMN3009SFG-7?
    Image DMN3009SFG-7 DMN3009SFGQ-7 DMN3009SFG-13 DMN3009SFGQ-13
    Part Number DMN3009SFG-7 DMN3009SFGQ-7 DMN3009SFG-13 DMN3009SFGQ-13
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - - - -
    Package/Case 8-PowerVDFN 8-PowerVDFN 8-PowerVDFN 8-PowerVDFN
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    FET Type N-Channel N-Channel N-Channel N-Channel
    Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
    Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V 30 V 30 V 30 V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 16A (Ta), 45A (Tc) 16A (Ta), 45A (Tc) 16A (Ta), 45A (Tc) 16A (Ta), 45A (Tc)
    Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V 4.5V, 10V
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 20A, 10V 5.5mOhm @ 20A, 10V 5.5mOhm @ 20A, 10V 5.5mOhm @ 20A, 10V
    Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA 2.5V @ 250µA 2.5V @ 250µA 2.5V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V 42 nC @ 10 V
    Vgs (Max) ±20V ±20V ±20V ±20V
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 15 V 2000 pF @ 15 V 2000 pF @ 15 V 2000 pF @ 15 V
    FET Feature - - - -
    Power Dissipation (Max) 900mW (Ta) 900mW (Ta) 900mW (Ta) 900mW (Ta)