    Diodes Incorporated DMN2004DWK-7
    Part No.:
    DMN2004DWK-7
    Category:
    FET, MOSFET Arrays
    Package:
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDDMN2004DWK-7.pdf
    Description:
    MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT363
    Package/Case:
    6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration:
    2 N-Channel (Dual)
    FET Feature:
    Logic Level Gate
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    20V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    540mA
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    550mOhm @ 540mA, 4.5V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    1V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    150pF @ 16V
    Power - Max:
    200mW
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Supplier Device Package:
    SOT-363
    Datasheet:
    1. How to order DMN2004DWK-7 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DMN2004DWK-7 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DMN2004DWK-7?
    Image DMN2004DWK-7 DMN2004DWKQ-7
    Part Number DMN2004DWK-7 DMN2004DWKQ-7
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - -
    Package/Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Technology MOSFET (Metal Oxide) MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration 2 N-Channel (Dual) 2 N-Channel (Dual)
    FET Feature Logic Level Gate Logic Level Gate
    Drain to Source Voltage (Vdss) 20V 20V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 540mA 540mA
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 540mA, 4.5V 550mOhm @ 540mA, 4.5V
    Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA 1V @ 250µA
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150pF @ 16V 150pF @ 16V
    Power - Max 200mW 200mW
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ) -65°C ~ 150°C (TJ)