    Diodes Incorporated DMN2004DMK-7
    Part No.:
    DMN2004DMK-7
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    FET, MOSFET Arrays
    Package:
    SOT-23-6
    Description:
    MOSFET 2N-CH 20V 0.54A SOT26
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    SOT-23-6
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Technology:
    MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration:
    2 N-Channel (Dual)
    FET Feature:
    Logic Level Gate
    Drain to Source Voltage (Vdss):
    20V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
    540mA
    Rds On (Max) @ Id, Vgs:
    550mOhm @ 540mA, 4.5V
    Vgs(th) (Max) @ Id:
    1V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
    150pF @ 16V
    Power - Max:
    225mW
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-26
    1. How to order DMN2004DMK-7 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the DMN2004DMK-7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of DMN2004DMK-7?
    Image DMN2004DMK-7
    Part Number DMN2004DMK-7
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case SOT-23-6
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Technology MOSFET (Metal Oxide)
    Configuration 2 N-Channel (Dual)
    FET Feature Logic Level Gate
    Drain to Source Voltage (Vdss) 20V
    Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 540mA
    Rds On (Max) @ Id, Vgs 550mOhm @ 540mA, 4.5V
    Vgs(th) (Max) @ Id 1V @ 250µA
    Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs -
    Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 150pF @ 16V
    Power - Max 225mW
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TJ)