    Diodes Incorporated BZX84C51-7-F
    Part No.:
    BZX84C51-7-F
    Category:
    Single Zener Diodes
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBZX84C51-7-F.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 51V 300MW SOT23-3
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Product Status:
    Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    51 V
    Tolerance:
    ±6%
    Power - Max:
    300 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    180 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 35.7 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C
    Supplier Device Package:
    SOT-23-3
    Datasheet:
    1. How to order BZX84C51-7-F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BZX84C51-7-F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BZX84C51-7-F?
    Image BZX84C51-7-F BZX84C51-7
    Part Number BZX84C51-7-F BZX84C51-7
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - -
    Package/Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 51 V 51 V
    Tolerance ±6% ±6%
    Power - Max 300 mW 300 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 180 Ohms 180 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 35.7 V 100 nA @ 35.7 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C