    Diodes Incorporated BZX84C30-7-F
    Part No.:
    BZX84C30-7-F
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Single Zener Diodes
    Package:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBZX84C30-7-F.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 30V 300MW SOT23-3
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    30 V
    Tolerance:
    ±7%
    Power - Max:
    300 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    80 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 21 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-23-3
    Datasheet:
    1. How to order BZX84C30-7-F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BZX84C30-7-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BZX84C30-7-F?
    Image BZX84C30-7-F BZX84C30Q-7-F BZX84C30W-7-F BZX84C30Q-13-F BZX84C30W-7
    Part Number BZX84C30-7-F BZX84C30Q-7-F BZX84C30W-7-F BZX84C30Q-13-F BZX84C30W-7
    Series - - - - -
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 30 V 30 V 30 V 30 V 30 V
    Tolerance ±7% ±7% ±7% ±7% ±7%
    Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 80 Ohms 80 Ohms 80 Ohms 80 Ohms 80 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 21 V 100 nA @ 21 V 100 nA @ 21 V 100 nA @ 21 V 100 nA @ 21 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C