    Diodes Incorporated BZX84C18-7-F
    Part No.:
    BZX84C18-7-F
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBZX84C18-7-F.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 18V 300MW SOT23-3
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    18 V
    Tolerance:
    ±6%
    Power - Max:
    300 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    45 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 12.6 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C
    Datasheet:
    1. How to order BZX84C18-7-F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BZX84C18-7-F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BZX84C18-7-F?
    Image BZX84C18-7-F BZX84C18Q-7-F BZX84C18W-7-F BZX84C18Q-13-F BZX84C18T-7-F
    Part Number BZX84C18-7-F BZX84C18Q-7-F BZX84C18W-7-F BZX84C18Q-13-F BZX84C18T-7-F
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V 18 V 18 V 18 V 18 V
    Tolerance ±6% ±6% ±6% ±6% ±6%
    Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms 45 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 12.6 V 100 nA @ 12.6 V 100 nA @ 12.6 V 100 nA @ 12.6 V 100 nA @ 12.6 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C