    Diodes Incorporated BZX84C15-7-F
    Part No.:
    BZX84C15-7-F
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBZX84C15-7-F.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 15V 300MW SOT23-3
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    15 V
    Tolerance:
    ±6%
    Power - Max:
    300 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    30 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 10.5 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C
    Datasheet:
    1. How to order BZX84C15-7-F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BZX84C15-7-F price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BZX84C15-7-F?
    Image BZX84C15-7-F BZX84C15Q-7-F BZX84C15W-7-F BZX84C15T-7-F BZX84C15Q-13-F
    Part Number BZX84C15-7-F BZX84C15Q-7-F BZX84C15W-7-F BZX84C15T-7-F BZX84C15Q-13-F
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 15 V 15 V 15 V 15 V 15 V
    Tolerance ±6% ±6% ±6% ±6% ±6%
    Power - Max 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW 300 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 30 Ohms 30 Ohms 30 Ohms 30 Ohms 30 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 10.5 V 100 nA @ 10.5 V 100 nA @ 10.5 V 100 nA @ 10.5 V 100 nA @ 10.5 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C