    Diodes Incorporated BZT52C5V1T-7
    Part No.:
    BZT52C5V1T-7
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Package:
    SC-79, SOD-523
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBZT52C5V1T-7.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 5.1V 300MW SOD523
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    SC-79, SOD-523
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    5.1 V
    Tolerance:
    ±6%
    Power - Max:
    300 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    60 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    2 µA @ 2 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C
    Supplier Device Package:
    SOD-523
    Datasheet:
    1. How to order BZT52C5V1T-7 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BZT52C5V1T-7 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BZT52C5V1T-7?
    Image BZT52C5V1T-7 BZT52C5V1TQ-7-F
    Part Number BZT52C5V1T-7 BZT52C5V1TQ-7-F
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - -
    Package/Case SC-79, SOD-523 SC-79, SOD-523
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.1 V 5.1 V
    Tolerance ±6% ±6%
    Power - Max 300 mW 300 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 60 Ohms 60 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 2 µA @ 2 V 2 µA @ 2 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C