    Diodes Incorporated BZT52C18LP-7
    Part No.:
    BZT52C18LP-7
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Single Zener Diodes
    Package:
    0402 (1006 Metric)
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBZT52C18LP-7.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 18V 250MW 2DFN
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    0402 (1006 Metric)
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    18 V
    Tolerance:
    ±6.41%
    Power - Max:
    250 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    45 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 12.6 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    X1-DFN1006-2
    Datasheet:
    1. How to order BZT52C18LP-7 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BZT52C18LP-7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BZT52C18LP-7?
    Image BZT52C18LP-7
    Part Number BZT52C18LP-7
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case 0402 (1006 Metric)
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 18 V
    Tolerance ±6.41%
    Power - Max 250 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 45 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 12.6 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C