    Diodes Incorporated BZT52C12-7-F
    Part No.:
    BZT52C12-7-F
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Package:
    SOD-123
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDBZT52C12-7-F.pdf
    Description:
    DIODE ZENER 12V 500MW SOD123
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    SOD-123
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz):
    12 V
    Tolerance:
    ±5%
    Power - Max:
    500 mW
    Impedance (Max) (Zzt):
    25 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr:
    100 nA @ 8 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If:
    900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature:
    -65°C ~ 150°C
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order BZT52C12-7-F on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the BZT52C12-7-F price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of BZT52C12-7-F?
    Image BZT52C12-13-F BZT52C12S-7-F BZT52C12T-7 BZT52C12-7-F BZT52C12TQ-7-F
    Part Number BZT52C12-13-F BZT52C12S-7-F BZT52C12T-7 BZT52C12-7-F BZT52C12TQ-7-F
    Series - - - - -
    Package/Case SOD-123 SOD-123 SOD-123 SOD-123 SOD-123
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Voltage - Zener (Nom) (Vz) 12 V 12 V 12 V 12 V 12 V
    Tolerance ±5% ±5% ±5% ±5% ±5%
    Power - Max 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW 500 mW
    Impedance (Max) (Zzt) 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms 25 Ohms
    Current - Reverse Leakage @ Vr 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V 100 nA @ 8 V
    Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA 900 mV @ 10 mA
    Operating Temperature -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C -65°C ~ 150°C