    Diodes Incorporated AP78L12YG-13
    Part No.:
    AP78L12YG-13
    Package:
    TO-243AA
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAP78L12YG-13.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 12V 100MA SOT89-3
    Package/Case:
    TO-243AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Voltage - Input (Max):
    27V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    12V
    Current - Output:
    100mA
    Current - Quiescent (Iq):
    5 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    54dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-89-3
    Datasheet:
    1. How to order AP78L12YG-13 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AP78L12YG-13 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AP78L12YG-13?
    Image AP78L12YG-13
    Part Number AP78L12YG-13
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case TO-243AA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 27V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 12V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) -
    Current - Output 100mA
    Current - Quiescent (Iq) 5 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 54dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Temperature, Short Circuit
    Operating Temperature -20°C ~ 85°C