    Diodes Incorporated AP7381-33V-A
    Part No.:
    AP7381-33V-A
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA) Formed Leads
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAP7381-33V-A.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 150MA TO92
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Cut Tape (CT)
    Product Status:
    Active
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    40V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1V @ 100mA
    Current - Output:
    150mA
    Current - Quiescent (Iq):
    2.5 µA
    Current - Supply (Max):
    25 µA
    PSRR:
    Control Features:
    Protection Features:
    Current Limit, Thermal Shutdown
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    TO-92
    Datasheet:
    1. How to order AP7381-33V-A on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AP7381-33V-A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AP7381-33V-A?
    Image AP7381-33SA-7 AP7381-50V-A AP7381-33V-A AP7381-70Y-13 AP7381-28SA-7
    Part Number AP7381-33SA-7 AP7381-50V-A AP7381-33V-A AP7381-70Y-13 AP7381-28SA-7
    Series - - - - -
    Packaging Cut Tape (CT) Cut Tape (CT) Cut Tape (CT) Cut Tape (CT) Cut Tape (CT)
    Product Status Active Active Active Active Active
    Output Configuration Positive Positive Positive Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed Fixed Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1 1 1 1
    Voltage - Input (Max) 40V 40V 40V 40V 40V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
    Voltage Dropout (Max) 1V @ 100mA 1V @ 100mA 1V @ 100mA 1V @ 100mA 1V @ 100mA
    Current - Output 150mA 150mA 150mA 150mA 150mA