    Diodes Incorporated AP63200QWU-7
    Part No.:
    AP63200QWU-7
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
    Package:
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAP63200QWU-7.pdf
    Description:
    IC REG BUCK ADJ 2A TSOT23-6
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Function:
    Step-Down
    Output Configuration:
    Positive
    Topology:
    Buck
    Output Type:
    Adjustable
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    3.8V
    Voltage - Input (Max):
    32V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    0.8V
    Voltage - Output (Max):
    32V
    Current - Output:
    2A
    Frequency - Switching:
    500kHz
    Synchronous Rectifier:
    Yes
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 125°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    TSOT-23-6
    Datasheet:
    1. How to order AP63200QWU-7 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AP63200QWU-7 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AP63200QWU-7?
    Image AP63200QWU-7
    Part Number AP63200QWU-7
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Function Step-Down
    Output Configuration Positive
    Topology Buck
    Output Type Adjustable
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 3.8V
    Voltage - Input (Max) 32V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 0.8V
    Voltage - Output (Max) 32V
    Current - Output 2A
    Frequency - Switching 500kHz
    Synchronous Rectifier Yes
    Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)