    Diodes Incorporated AP1122EG-13
    Part No.:
    AP1122EG-13
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-261-4, TO-261AA
    Description:
    IC REG LINEAR 1.2V 1A SOT223-3
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    TO-261-4, TO-261AA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    12V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    1.2V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.3V @ 1A
    Current - Output:
    1A
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    60dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    SOT-223-3
    1. How to order AP1122EG-13 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AP1122EG-13 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AP1122EG-13?
    Image AP1122EG-U AP1122EG-13
    Part Number AP1122EG-U AP1122EG-13
    Manufacturer Diodes Incorporated Diodes Incorporated
    Series - -
    Package/Case TO-261-4, TO-261AA TO-261-4, TO-261AA
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Obsolete Obsolete
    Output Configuration Positive Positive
    Output Type Fixed Fixed
    Number of Regulators 1 1
    Voltage - Input (Max) 12V 12V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V 1.2V
    Voltage - Output (Max) - -
    Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A 1.3V @ 1A
    Current - Output 1A 1A
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA 10 mA
    Current - Supply (Max) - -
    PSRR 60dB (120Hz) 60dB (120Hz)
    Control Features - -
    Protection Features Over Current, Over Temperature Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ) 0°C ~ 125°C (TJ)