    Diodes Incorporated AP1086T33G-U
    Part No.:
    AP1086T33G-U
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Category:
    Voltage Regulators - Linear, Low Drop Out (LDO) Regulators
    Package:
    TO-220-3
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDAP1086T33G-U.pdf
    Description:
    IC REG LINEAR 3.3V 1.5A TO220-3
    Manufacturer:
    Diodes Incorporated
    Series:
    Package/Case:
    TO-220-3
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Obsolete
    Output Configuration:
    Positive
    Output Type:
    Fixed
    Number of Regulators:
    1
    Voltage - Input (Max):
    12V
    Voltage - Output (Min/Fixed):
    3.3V
    Voltage - Output (Max):
    Voltage Dropout (Max):
    1.4V @ 1.5A
    Current - Output:
    1.5A
    Current - Quiescent (Iq):
    10 mA
    Current - Supply (Max):
    PSRR:
    60dB (120Hz)
    Control Features:
    Protection Features:
    Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature:
    0°C ~ 125°C (TJ)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Datasheet:
    1. How to order AP1086T33G-U on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the AP1086T33G-U price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of AP1086T33G-U?
    Image AP1086T33G-U
    Part Number AP1086T33G-U
    Manufacturer Diodes Incorporated
    Series -
    Package/Case TO-220-3
    Packaging Tube
    Product Status Obsolete
    Output Configuration Positive
    Output Type Fixed
    Number of Regulators 1
    Voltage - Input (Max) 12V
    Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
    Voltage - Output (Max) -
    Voltage Dropout (Max) 1.4V @ 1.5A
    Current - Output 1.5A
    Current - Quiescent (Iq) 10 mA
    Current - Supply (Max) -
    PSRR 60dB (120Hz)
    Control Features -
    Protection Features Over Current, Over Temperature
    Operating Temperature 0°C ~ 125°C (TJ)