    Cvilux USA CF20081D0R0-NH
    Part No.:
    CF20081D0R0-NH
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCF20081D0R0-NH.pdf
    Description:
    CONN FFC BOTTOM 8POS 0.5MM R/A
    Connector/Contact Type:
    Contacts, Bottom
    Number of Positions:
    8
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    FFC, FCB Thickness:
    0.30mm
    Height Above Board:
    0.079" (2.00mm)
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Voltage Rating:
    50V
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Datasheet:
    1. How to order CF20081D0R0-NH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CF20081D0R0-NH price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CF20081D0R0-NH?
    Image CF20081D0R0-NH
    Part Number CF20081D0R0-NH
    Connector/Contact Type Contacts, Bottom
    Number of Positions 8
    Pitch 0.020" (0.50mm)
    Termination Solder
    FFC, FCB Thickness 0.30mm
    Height Above Board 0.079" (2.00mm)
    Locking Feature Slide Lock
    Cable End Type Straight
    Contact Material Copper Alloy
    Voltage Rating 50V
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C