    Cvilux USA CF20041D0R0-NH
    Part No.:
    CF20041D0R0-NH
    Manufacturer:
    Cvilux USA
    Category:
    FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCF20041D0R0-NH.pdf
    Description:
    CONN FFC BOTTOM 4POS 0.5MM R/A
    Manufacturer:
    Cvilux USA
    Series:
    CF20
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Flat Flex Type:
    FFC, FPC
    Mounting Type:
    Surface Mount, Right Angle
    Connector/Contact Type:
    Contacts, Bottom
    Number of Positions:
    4
    Pitch:
    0.020" (0.50mm)
    Termination:
    Solder
    FFC, FCB Thickness:
    0.30mm
    Height Above Board:
    0.079" (2.00mm)
    Locking Feature:
    Slide Lock
    Cable End Type:
    Straight
    Contact Material:
    Copper Alloy
    Contact Finish:
    Tin
    Housing Material:
    Thermoplastic, Halogen Free
    Actuator Material:
    Thermoplastic, Halogen Free
    Features:
    Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Voltage Rating:
    50V
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 85°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Datasheet:
    1. How to order CF20041D0R0-NH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CF20041D0R0-NH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CF20041D0R0-NH?
    Image CF20041D0R0-NH
    Part Number CF20041D0R0-NH
    Manufacturer Cvilux USA
    Series CF20
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Flat Flex Type FFC, FPC
    Mounting Type Surface Mount, Right Angle
    Connector/Contact Type Contacts, Bottom
    Number of Positions 4
    Pitch 0.020" (0.50mm)
    Termination Solder
    FFC, FCB Thickness 0.30mm
    Height Above Board 0.079" (2.00mm)
    Locking Feature Slide Lock
    Cable End Type Straight
    Contact Material Copper Alloy
    Contact Finish Tin
    Housing Material Thermoplastic, Halogen Free
    Actuator Material Thermoplastic, Halogen Free
    Features Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
    Voltage Rating 50V
    Operating Temperature -25°C ~ 85°C