    Cvilux USA CF16101V0T0-NH
    Part No.:
    CF16101V0T0-NH
    Manufacturer:
    Cvilux USA
    Category:
    FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCF16101V0T0-NH.pdf
    Description:
    CONN FFC FPC VERT 10POS 1MM PCB
    Manufacturer:
    Cvilux USA
    Series:
    CF16
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Flat Flex Type:
    FFC, FPC
    Mounting Type:
    Through Hole
    Connector/Contact Type:
    Contacts, Vertical - 1 Sided
    Number of Positions:
    10
    Pitch:
    0.039" (1.00mm)
    Termination:
    Kinked Pin
    FFC, FCB Thickness:
    0.30mm
    Height Above Board:
    0.197" (5.00mm)
    Locking Feature:
    Cable End Type:
    Straight, Tapered
    Contact Material:
    Phosphor Bronze
    Contact Finish:
    Tin
    Housing Material:
    Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled, Halogen Free
    Actuator Material:
    Features:
    Low Insertion Force (LIF)
    Voltage Rating:
    100V
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Material Flammability Rating:
    UL94 V-0
    Datasheet:
    1. How to order CF16101V0T0-NH on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CF16101V0T0-NH price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CF16101V0T0-NH?
    Image CF16101V0T0-NH
    Part Number CF16101V0T0-NH
    Manufacturer Cvilux USA
    Series CF16
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Flat Flex Type FFC, FPC
    Mounting Type Through Hole
    Connector/Contact Type Contacts, Vertical - 1 Sided
    Number of Positions 10
    Pitch 0.039" (1.00mm)
    Termination Kinked Pin
    FFC, FCB Thickness 0.30mm
    Height Above Board 0.197" (5.00mm)
    Locking Feature -
    Cable End Type Straight, Tapered
    Contact Material Phosphor Bronze
    Contact Finish Tin
    Housing Material Polyamide (PA6T), Nylon 6T, Glass Filled, Halogen Free
    Actuator Material -
    Features Low Insertion Force (LIF)
    Voltage Rating 100V
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C