    CUI Inc. VFK600-D24-S28
    Part No.:
    VFK600-D24-S28
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDVFK600-D24-S28.pdf
    Description:
    DC/DC CONVERTER 28V 600W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    VFK600 (700W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Type:
    Enclosed
    Voltage - Input (Min):
    18V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Output 1:
    28V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    21.5A
    Power (Watts):
    600W
    Voltage - Isolation:
    Applications:
    Efficiency:
    90%
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 100°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm)
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order VFK600-D24-S28 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the VFK600-D24-S28 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VFK600-D24-S28?
    Image VFK600-D24-S28 VFK600-D48-S12 VFK600-D24-S24 VFK600-D48-S48 VFK600-D48-S32
    Part Number VFK600-D24-S28 VFK600-D48-S12 VFK600-D24-S24 VFK600-D48-S48 VFK600-D48-S32
    Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
    Series VFK600 (700W) VFK600 (700W) VFK600 (700W) VFK600 (700W) VFK600 (700W)
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
    Voltage - Input (Min) 18V 18V 18V 18V 18V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Output 1 28V 28V 28V 28V 28V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 21.5A 21.5A 21.5A 21.5A 21.5A
    Power (Watts) 600W 600W 600W 600W 600W
    Voltage - Isolation - - - - -
    Applications - - - - -
    Efficiency 90% 90% 90% 90% 90%
    Operating Temperature -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C -40°C ~ 100°C
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Size / Dimension 7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm) 7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm) 7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm) 7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm) 7.84" L x 4.99" W x 1.54" H (199.1mm x 126.8mm x 39.1mm)