    CUI Inc. VCD30-D24-D5-T
    Part No.:
    VCD30-D24-D5-T
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDVCD30-D24-D5-T.pdf
    Description:
    DC/DC CONVERTER 30W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    VCD30-T (30W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Enclosed
    Voltage - Input (Min):
    Voltage - Input (Max):
    Number of Outputs:
    2
    Voltage - Output 1:
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    Power (Watts):
    30W
    Voltage - Isolation:
    Applications:
    Efficiency:
    79%
    Operating Temperature:
    -25°C ~ 71°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order VCD30-D24-D5-T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the VCD30-D24-D5-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VCD30-D24-D5-T?
    Image VCD30-D12-S12-T VCD30-D12-S5-T VCD30-D12-D12-T VCD30-D24-D5-T VCD30-D12-D15-T
    Part Number VCD30-D12-S12-T VCD30-D12-S5-T VCD30-D12-D12-T VCD30-D24-D5-T VCD30-D12-D15-T
    Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
    Series VCD30-T (30W) VCD30-T (30W) VCD30-T (30W) VCD30-T (30W) VCD30-T (30W)
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
    Number of Outputs 2 2 2 2 2
    Voltage - Output 1 - - - - -
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Power (Watts) 30W 30W 30W 30W 30W
    Voltage - Isolation - - - - -
    Applications - - - - -
    Efficiency 79% 79% 79% 79% 79%
    Operating Temperature -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C -25°C ~ 71°C
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Size / Dimension 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)