    CUI Inc. SWH24-24-EB-P5
    Part No.:
    SWH24-24-EB-P5
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSWH24-24-EB-P5.pdf
    Description:
    AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 24W
    Series:
    SWH24-E (24W)
    Region Utilized:
    Europe
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    24V
    Current - Output (Max):
    1A
    Power (Watts):
    24 W
    No Load Power Consumption:
    100mW
    Applications:
    Household Appliances, ITE (Commercial)
    Efficiency:
    86.2%
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length:
    72" (1.83m)
    Input Connector:
    KSC 8305
    Features:
    Size / Dimension:
    2.74" L x 1.75" W x 1.90" H (69.5mm x 44.4mm x 48.3mm)
    Approval Agency:
    CE
    Datasheet:
    1. How to order SWH24-24-EB-P5 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SWH24-24-EB-P5 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SWH24-24-EB-P5?
    Image SWH24-12-EB-P5 SWH24-9-EB-P5 SWH24-24-NB-P5 SWH24-24-EB-P5 SWH24-5-NB-P5
    Part Number SWH24-12-EB-P5 SWH24-9-EB-P5 SWH24-24-NB-P5 SWH24-24-EB-P5 SWH24-5-NB-P5
    Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
    Series SWH24-E (24W) SWH24-E (24W) SWH24-E (24W) SWH24-E (24W) SWH24-E (24W)
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Active Active Active Active Active
    Region Utilized Europe Europe Europe Europe Europe
    Input Type Fixed Blade Fixed Blade Fixed Blade Fixed Blade Fixed Blade
    Voltage - Input 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output 24V 24V 24V 24V 24V
    Current - Output (Max) 1A 1A 1A 1A 1A
    Power (Watts) 24 W 24 W 24 W 24 W 24 W
    No Load Power Consumption 100mW 100mW 100mW 100mW 100mW
    Polarization Positive Center Positive Center Positive Center Positive Center Positive Center
    Efficiency 86.2% 86.2% 86.2% 86.2% 86.2%
    Operating Temperature 0°C ~ 40°C 0°C ~ 40°C 0°C ~ 40°C 0°C ~ 40°C 0°C ~ 40°C
    Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length 72" (1.83m) 72" (1.83m) 72" (1.83m) 72" (1.83m) 72" (1.83m)
    Input Connector KSC 8305 KSC 8305 KSC 8305 KSC 8305 KSC 8305
    Features - - - - -
    Size / Dimension 2.74" L x 1.75" W x 1.90" H (69.5mm x 44.4mm x 48.3mm) 2.74" L x 1.75" W x 1.90" H (69.5mm x 44.4mm x 48.3mm) 2.74" L x 1.75" W x 1.90" H (69.5mm x 44.4mm x 48.3mm) 2.74" L x 1.75" W x 1.90" H (69.5mm x 44.4mm x 48.3mm) 2.74" L x 1.75" W x 1.90" H (69.5mm x 44.4mm x 48.3mm)