    CUI Inc. SDM24-12-UD-P6
    Part No.:
    SDM24-12-UD-P6
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    AC DC Desktop, Wall Power Adapters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSDM24-12-UD-P6.pdf
    Description:
    AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 24W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    SDM24-UD (24W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Region Utilized:
    International
    Form:
    Desktop (Class II)
    Input Type:
    Cord (Sold Separately)
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    12V
    Current - Output (Max):
    2A
    Power (Watts):
    24 W
    No Load Power Consumption:
    100mW (Max)
    Polarization:
    Positive Center
    Applications:
    Medical
    Efficiency:
    Level VI
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length:
    47.2" (1.20m)
    Input Connector:
    IEC 320-C8
    Features:
    Size / Dimension:
    3.86" L x 1.81" W x 1.22" H (98.0mm x 46.0mm x 31.0mm)
    Approval Agency:
    CE, cURus, FCC, TUV
    Datasheet:
    1. How to order SDM24-12-UD-P6 on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the SDM24-12-UD-P6 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of SDM24-12-UD-P6?
    Image SDM24-24-UD-P6 SDM24-9-UD-P6 SDM24-12-UD-P6 SDM24-5-UD-P6 SDM24-5-UD-P5
    Part Number SDM24-24-UD-P6 SDM24-9-UD-P6 SDM24-12-UD-P6 SDM24-5-UD-P6 SDM24-5-UD-P5
    Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
    Series SDM24-UD (24W) SDM24-UD (24W) SDM24-UD (24W) SDM24-UD (24W) SDM24-UD (24W)
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Active Active Active Active Active
    Region Utilized International International International International International
    Voltage - Input 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC 90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output 12V 12V 12V 12V 12V
    Current - Output (Max) 2A 2A 2A 2A 2A
    Power (Watts) 24 W 24 W 24 W 24 W 24 W
    No Load Power Consumption 100mW (Max) 100mW (Max) 100mW (Max) 100mW (Max) 100mW (Max)
    Polarization Positive Center Positive Center Positive Center Positive Center Positive Center
    Applications Medical Medical Medical Medical Medical
    Efficiency Level VI Level VI Level VI Level VI Level VI
    Operating Temperature 0°C ~ 40°C 0°C ~ 40°C 0°C ~ 40°C 0°C ~ 40°C 0°C ~ 40°C
    Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length 47.2" (1.20m) 47.2" (1.20m) 47.2" (1.20m) 47.2" (1.20m) 47.2" (1.20m)
    Input Connector IEC 320-C8 IEC 320-C8 IEC 320-C8 IEC 320-C8 IEC 320-C8
    Features - - - - -
    Size / Dimension 3.86" L x 1.81" W x 1.22" H (98.0mm x 46.0mm x 31.0mm) 3.86" L x 1.81" W x 1.22" H (98.0mm x 46.0mm x 31.0mm) 3.86" L x 1.81" W x 1.22" H (98.0mm x 46.0mm x 31.0mm) 3.86" L x 1.81" W x 1.22" H (98.0mm x 46.0mm x 31.0mm) 3.86" L x 1.81" W x 1.22" H (98.0mm x 46.0mm x 31.0mm)