    CUI Inc. SDM24-12-UD-P5
    Part No.:
    SDM24-12-UD-P5
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    AC DC Desktop, Wall Power Adapters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDSDM24-12-UD-P5.pdf
    Description:
    AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 24W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    SDM24-UD (24W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Active
    Region Utilized:
    International
    Form:
    Desktop (Class II)
    Input Type:
    Cord (Sold Separately)
    Voltage - Input:
    90 ~ 264 VAC
    Voltage - Output:
    12V
    Current - Output (Max):
    2A
    Power (Watts):
    24 W
    No Load Power Consumption:
    100mW (Max)
    Polarization:
    Positive Center
    Applications:
    Medical
    Efficiency:
    Level VI
    Operating Temperature:
    0°C ~ 40°C
    Output Connector:
    Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
    Cord Length:
    47.2" (1.20m)
    Input Connector:
    IEC 320-C8
    Features:
    Size / Dimension:
    3.86" L x 1.81" W x 1.22" H (98.0mm x 46.0mm x 31.0mm)