    CUI Inc. PTK15-Q24-S5-T
    Part No.:
    PTK15-Q24-S5-T
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPTK15-Q24-S5-T.pdf
    Description:
    DC/DC CONVERTER 5V 15W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    PTK15 (15W)
    Packaging:
    Box
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Enclosed
    Voltage - Input (Min):
    10V
    Voltage - Input (Max):
    36V
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Output 1:
    5V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    3A
    Power (Watts):
    15W
    Voltage - Isolation:
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Efficiency:
    85%
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 71°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    3.00" L x 2.25" W x 0.67" H (76.2mm x 57.2mm x 17.0mm)
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order PTK15-Q24-S5-T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PTK15-Q24-S5-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PTK15-Q24-S5-T?
    Image PTK15-Q24-S5-T PTK15-Q24-S12-T PTK15-Q24-S15-T PTK15-Q24-D12-T PTK15-Q48-S5-T
    Part Number PTK15-Q24-S5-T PTK15-Q24-S12-T PTK15-Q24-S15-T PTK15-Q24-D12-T PTK15-Q48-S5-T
    Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
    Series PTK15 (15W) PTK15 (15W) PTK15 (15W) PTK15 (15W) PTK15 (15W)
    Packaging Box Box Box Box Box
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
    Voltage - Input (Min) 10V 10V 10V 10V 10V
    Voltage - Input (Max) 36V 36V 36V 36V 36V
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Output 1 5V 5V 5V 5V 5V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 3A 3A 3A 3A 3A
    Power (Watts) 15W 15W 15W 15W 15W
    Voltage - Isolation - - - - -
    Efficiency 85% 85% 85% 85% 85%
    Operating Temperature -20°C ~ 71°C -20°C ~ 71°C -20°C ~ 71°C -20°C ~ 71°C -20°C ~ 71°C
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Size / Dimension 3.00" L x 2.25" W x 0.67" H (76.2mm x 57.2mm x 17.0mm) 3.00" L x 2.25" W x 0.67" H (76.2mm x 57.2mm x 17.0mm) 3.00" L x 2.25" W x 0.67" H (76.2mm x 57.2mm x 17.0mm) 3.00" L x 2.25" W x 0.67" H (76.2mm x 57.2mm x 17.0mm) 3.00" L x 2.25" W x 0.67" H (76.2mm x 57.2mm x 17.0mm)