    CUI Inc. PQA50-D48-S3-T
    Part No.:
    PQA50-D48-S3-T
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDPQA50-D48-S3-T.pdf
    Description:
    DC/DC CONVERTER 3.3V 50W
    Manufacturer:
    CUI Inc.
    Series:
    PQA50-T (50W)
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Obsolete
    Type:
    Enclosed
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Output 1:
    3.3V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    10A
    Power (Watts):
    50W
    Voltage - Isolation:
    1.5 kV
    Applications:
    Efficiency:
    89%
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Mounting Type:
    Chassis Mount
    Size / Dimension:
    2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Datasheet:
    1. How to order PQA50-D48-S3-T on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the PQA50-D48-S3-T price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of PQA50-D48-S3-T?
    Image PQA50-D48-S15-T PQA50-D48-S3-T PQA50-D24-S15-T PQA50-D24-S24-T PQA50-D24-S12-T
    Part Number PQA50-D48-S15-T PQA50-D48-S3-T PQA50-D24-S15-T PQA50-D24-S24-T PQA50-D24-S12-T
    Manufacturer CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc. CUI Inc.
    Series PQA50-T (50W) PQA50-T (50W) PQA50-T (50W) PQA50-T (50W) PQA50-T (50W)
    Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Type Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed Enclosed
    Voltage - Input (Min) 36V 36V 36V 36V 36V
    Voltage - Input (Max) 75V 75V 75V 75V 75V
    Number of Outputs 1 1 1 1 1
    Voltage - Output 1 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V 3.3V
    Voltage - Output 2 - - - - -
    Voltage - Output 3 - - - - -
    Voltage - Output 4 - - - - -
    Current - Output (Max) 10A 10A 10A 10A 10A
    Power (Watts) 50W 50W 50W 50W 50W
    Voltage - Isolation 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV 1.5 kV
    Applications - - - - -
    Efficiency 89% 89% 89% 89% 89%
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
    Mounting Type Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount Chassis Mount
    Size / Dimension 2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm) 2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm) 2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm) 2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm) 2.99" L x 1.24" W x 0.84" H (76.0mm x 31.5mm x 21.2mm)