    CTS-Frequency Controls CA20C3744GLR
    Part No.:
    CA20C3744GLR
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Oscillators
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCA20C3744GLR.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 37.4000MHZ HCMOS TTL
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    CA20
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    XO (Standard)
    Frequency:
    37.4 MHz
    Function:
    Enable/Disable
    Output:
    HCMOS, TTL
    Voltage - Supply:
    3.3V
    Frequency Stability:
    ±30ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    20mA
    Ratings:
    AEC-Q200
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.031" (0.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order CA20C3744GLR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CA20C3744GLR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CA20C3744GLR?
    Image CA20C3744GLR
    Part Number CA20C3744GLR
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series CA20
    Package/Case 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Base Resonator Crystal
    Type XO (Standard)
    Frequency 37.4 MHz
    Function Enable/Disable
    Output HCMOS, TTL
    Voltage - Supply 3.3V
    Frequency Stability ±30ppm
    Absolute Pull Range (APR) -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 20mA
    Ratings AEC-Q200
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)