    CTS-Frequency Controls CA20C1602GMR
    Part No.:
    CA20C1602GMR
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITEDCA20C1602GMR.pdf
    Description:
    XTAL OSC XO 16.0000MHZ HCMOS TTL
    Frequency:
    16 MHz
    Voltage - Supply:
    1.8V
    Frequency Stability:
    ±100ppm
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    15mA
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.031" (0.80mm)
    Datasheet:
    1. How to order CA20C1602GMR on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the CA20C1602GMR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CA20C1602GMR?
    Image CA20C1602GMR
    Part Number CA20C1602GMR
    Type XO (Standard)
    Frequency 16 MHz
    Function Enable/Disable
    Output HCMOS, TTL
    Voltage - Supply 1.8V
    Frequency Stability ±100ppm
    Absolute Pull Range (APR) -
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 15mA
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.031" (0.80mm)