    CTS-Frequency Controls 580R16802CAT
    Part No.:
    580R16802CAT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED580R16802CAT.pdf
    Description:
    5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
    Type:
    VCTCXO
    Frequency:
    16.8 MHz
    Voltage - Supply:
    3V
    Frequency Stability:
    ±200ppb
    Absolute Pull Range (APR):
    ±5ppm
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    6mA
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order 580R16802CAT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 580R16802CAT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 580R16802CAT?
    Image 580R16802CAT
    Part Number 580R16802CAT
    Base Resonator Crystal
    Type VCTCXO
    Frequency 16.8 MHz
    Function -
    Output Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply 3V
    Frequency Stability ±200ppb
    Absolute Pull Range (APR) ±5ppm
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 6mA
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)