    CTS-Frequency Controls 580N20002CTT
    Part No.:
    580N20002CTT
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Oscillators
    Package:
    8-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED580N20002CTT.pdf
    Description:
    5.0mm x 3.2mm Surface Mount Stra
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    580
    Package/Case:
    8-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Base Resonator:
    Crystal
    Type:
    TCXO
    Frequency:
    20 MHz
    Function:
    Output:
    Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply:
    2.5V
    Frequency Stability:
    ±200ppb
    Absolute Pull Range (APR):
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth:
    Current - Supply (Max):
    6mA
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.079" (2.00mm)
    Datasheet:
    1. How to order 580N20002CTT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 580N20002CTT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 580N20002CTT?
    Image 580N20002CTT
    Part Number 580N20002CTT
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series 580
    Package/Case 8-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Base Resonator Crystal
    Type TCXO
    Frequency 20 MHz
    Function -
    Output Clipped Sine Wave
    Voltage - Supply 2.5V
    Frequency Stability ±200ppb
    Absolute Pull Range (APR) -
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C
    Spread Spectrum Bandwidth -
    Current - Supply (Max) 6mA
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.079" (2.00mm)