    CTS-Frequency Controls 402F3741XIDT
    Part No.:
    402F3741XIDT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED402F3741XIDT.pdf
    Description:
    CRYSTAL 37.4000MHZ 18PF SMD
    Frequency:
    37.4 MHz
    Frequency Stability:
    ±15ppm
    Frequency Tolerance:
    ±10ppm
    Load Capacitance:
    18pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    60 Ohms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order 402F3741XIDT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 402F3741XIDT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 402F3741XIDT?
    Image 402F3741XIDT
    Part Number 402F3741XIDT
    Type MHz Crystal
    Frequency 37.4 MHz
    Frequency Stability ±15ppm
    Frequency Tolerance ±10ppm
    Load Capacitance 18pF
    ESR (Equivalent Series Resistance) 60 Ohms
    Operating Mode Fundamental
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)