    CTS-Frequency Controls 402F19212ILT
    Part No.:
    402F19212ILT
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED402F19212ILT.pdf
    Description:
    CRYSTAL 19.2000MHZ 12PF SMD
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    402
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    19.2 MHz
    Frequency Stability:
    ±20ppm
    Frequency Tolerance:
    ±10ppm
    Load Capacitance:
    12pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    120 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order 402F19212ILT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 402F19212ILT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 402F19212ILT?
    Image 402F19212ILT
    Part Number 402F19212ILT
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series 402
    Package/Case 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Type MHz Crystal
    Frequency 19.2 MHz
    Frequency Stability ±20ppm
    Frequency Tolerance ±10ppm
    Load Capacitance 12pF
    ESR (Equivalent Series Resistance) 120 Ohms
    Operating Mode Fundamental
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)