    CTS-Frequency Controls 402F16033CLT
    Part No.:
    402F16033CLT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED402F16033CLT.pdf
    Description:
    CRYSTAL 16.0000MHZ 12PF SMD
    Frequency:
    16 MHz
    Frequency Stability:
    ±30ppm
    Frequency Tolerance:
    ±30ppm
    Load Capacitance:
    12pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    120 Ohms
    Operating Temperature:
    -20°C ~ 70°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order 402F16033CLT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 402F16033CLT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 402F16033CLT?
    Image 402F16033CLT
    Part Number 402F16033CLT
    Type MHz Crystal
    Frequency 16 MHz
    Frequency Stability ±30ppm
    Frequency Tolerance ±30ppm
    Load Capacitance 12pF
    ESR (Equivalent Series Resistance) 120 Ohms
    Operating Mode Fundamental
    Operating Temperature -20°C ~ 70°C
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)