    CTS-Frequency Controls 402F1601XIAT
    Part No.:
    402F1601XIAT
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED402F1601XIAT.pdf
    Description:
    CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
    Frequency:
    16 MHz
    Frequency Stability:
    ±15ppm
    Frequency Tolerance:
    ±10ppm
    Load Capacitance:
    10pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    120 Ohms
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order 402F1601XIAT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 402F1601XIAT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 402F1601XIAT?
    Image 402F1601XIAT
    Part Number 402F1601XIAT
    Type MHz Crystal
    Frequency 16 MHz
    Frequency Stability ±15ppm
    Frequency Tolerance ±10ppm
    Load Capacitance 10pF
    ESR (Equivalent Series Resistance) 120 Ohms
    Operating Mode Fundamental
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)