    CTS-Frequency Controls 402F16012IJT
    Part No.:
    402F16012IJT
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Category:
    Crystals
    Package:
    4-SMD, No Lead
    Datasheet:
    ICMILES ELECTRONICS LIMITED402F16012IJT.pdf
    Description:
    CRYSTAL 16.0000MHZ 9PF SMD
    Manufacturer:
    CTS-Frequency Controls
    Series:
    402
    Package/Case:
    4-SMD, No Lead
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Discontinued at Digi-Key
    Type:
    MHz Crystal
    Frequency:
    16 MHz
    Frequency Stability:
    ±20ppm
    Frequency Tolerance:
    ±10ppm
    Load Capacitance:
    9pF
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    120 Ohms
    Operating Mode:
    Fundamental
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 85°C
    Ratings:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Datasheet:
    1. How to order 402F16012IJT on ICMILES ELECTRONICS LIMITED?
    3. Are the 402F16012IJT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 402F16012IJT?
    Image 402F16012IJT
    Part Number 402F16012IJT
    Manufacturer CTS-Frequency Controls
    Series 402
    Package/Case 4-SMD, No Lead
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Discontinued at Digi-Key
    Type MHz Crystal
    Frequency 16 MHz
    Frequency Stability ±20ppm
    Frequency Tolerance ±10ppm
    Load Capacitance 9pF
    ESR (Equivalent Series Resistance) 120 Ohms
    Operating Mode Fundamental
    Operating Temperature -40°C ~ 85°C
    Ratings -
    Mounting Type Surface Mount
    Supplier Device Package -
    Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm)